35000 Ft feletti vásárlás esetén 4% kedvezmény a kosár tartalmából
Termékeink
























Gyomirtó szerek, növényvédő szerek, totális, végleges gyomirtás
A növényvédelem nagyon fontos része a mezőgazdaságnak, hiszen ahhoz, hogy jó terméseredményeket érjünk el szükség van a növények számára egy olyan területre, számukra biztonságos helyre és körülményekre, ahol nyugodtan tudnak élni és fejlődni. Minden egyes növényfajtának azon túl, hogy meg van milyen környezetben szeret élni, akár nedvesebb, szárazabb, napsütötte, vagy árnyékos helyen, meg vannak a környezetnek megfelelő kártevőik is, ami kártevők mindent elkövetnek, hogy számukra megfelelő táplálékhoz élettérhez jussanak.
A mi feladatunk és a növényvédelem itt kezdődik, hogy megakadályozzuk a kártevők számára, hogy megfelelő, ideális életteret teremtsenek maguknak a mi növényeink környezetébe és a növényeink kárára.
Azzal tisztában vagyunk, hogy a kártevők egy része a kertjeink talajában él, tartózkodik, áttelel és a megfelelő pillanatra vár, hogy a számunkra fontos növényeinket táplálékként elfogyassza, vagy megfelelő élőhelyet, szaporodási helyet biztosítson magának. Ezért nagyon fontos már maga a termőtalaj gondozása és védelme, olyan állapotra hozása, hogy az élősködő kártevők ne szeressenek ott tartózkodni, messziről elkerüljék, de a növényeink számára mégis ideális környezet legyen a növekedésükhöz és szaporodásukhoz. Tehát a növényvédelem már a talaj előkészítésével, trágyázásával, talaj kondicionálással és a talaj fertőtlenítésével megkezdődik. A talaj kezelését minden esetben végezzük el, mert így jelentősen csökkentjük a kockázati tényezőket.
Egyre többféle új bio, organikus megoldás létezik már a talaj minőségének javítására tápanyag tartalmának feltöltésére. Az egyik mostanában legjobban használt megoldás a huminsavak használata. A huminsavak talajba juttatása nem csupán tápanyag feltöltésre, gyökeresedés elősegítésére, és a nagyobb terméshozam elérésére alkalmas, hanem emellett semlegesítik a föld ph értékét, ami a növények számára hasznos, de a kártevők számára nem megfelelő élőhely. Ez a organikus talajkondicionáló oldalunkon is megtalálható.
Vannak viszont vegyszeres megoldások is a talajfertőtlenítésre, amik célzottan a kártevők elpusztítására hivatottak. Ezeknek használata az ültetés előtti időszakban javasolt.
A növényvédelem kapcsán mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy minden felmerülő problémára léteznek bio-ökológiai és vegyszeres megoldások. A bio ökológiai organikus megoldások egy másik kategóriánkban megtalálhatóak „Bio vetőmagok, biogazdálkodás” címszó alatt. Ebben a kategóriában most a vegyszeres megoldásokról és a növényvédőszerek egy átfogó csoportosításáról lesz szó nagy részt. De annyit mindenképpen megjegyeznék, hogy mivel a növényvédőszerek használata az egészségre káros is lehet, csak abban esetben használjunk növényvédőszereket, ha mindenképpen indokolt.
A növényvédő szerek használatánál mindenféleképpen be kell tartanunk néhány alapvető, fontos szabályt, mivel ezek a szerek mérgek, mérgezőek! Mindig nézzük meg a növényvédőszer csomagolásán feltüntetett információkat, ott mindent megtalálunk amit az adott növényvédőszer használatakor szem előtt kell tartanunk, ahhoz hogy se magunkban sem a környezetünkben ne okozzunk kárt! Ne permetezzünk szélben, az elsodródás veszélye miatt! Amikor növényvédőszerrel permetezünk, akkor viseljünk megfelelő védőruházatot (lásd a csomagoláson). Figyeljünk háziállatainkra, a méhekre és a hasznos rovarokra. Ezért a méhekre veszélyes vagy mérsékelten veszélyes szerekkel mindig a csillagászati naplemente előtt 1 órával kezdjük meg a permetezést, és 23 óráig fejezzük is be. De ettől függetlenül győződjünk meg róla, hogy nincsenek már repülő rovarok a területen.
Vizek esetében is fokozottan figyelni kell a biztonsági távolság betartására. Nem utolsó sorban ezeknek a szereknek a használatánál tartsuk be a munkaegészségügyi várakozási időt (az az idő ami elteltével védőruházat nélkül is bemehetünk a permetezett területre) és az élelmezés-egészségügyi várakozási időt (az az idő aminek a permetezés és a szüretelés között el kell telnie).
A növényvédőszerek csoportosítása, kategóriái
A növényvédőszereket, más néven peszticideket 3 nagy csoportra oszthatjuk:
- gombaölőszerek (fungicidek)
- rovarölőszerek (inszekticidek)
- gyomirtószerek (herbicidek)
Mindegyik kategóriában rengeteg hatóanyag és készítmény található. A 3 nagy csoporton belül is külön csoportok vannak a hatásmechanizmusok alapján.
Vannak a kontakt növényvédőszer készítmények, amelyek az adott felületen fejtik ki hatásukat. Ebben az esetben a növényvédőszer cseppjei eltalálják a károkozót, vagy belélegzi a károkozó, vagy megeszi a lepermetezett levelet és úgy pusztítja el.
A felszívódó szerek (szisztemikus készítmények) felszívódás után bekerülnek a növény nedvkeringésébe, így a növényi nedvekkel jutnak a károkozó szervezetébe és fejtik ki hatásukat.
A mélyhatású készítmények nem csak a levél felületén hatnak, mivel bekerülnek a növény szöveteibe, hanem a levél fonákon is kifejtik hatásukat.
Természetesen minden károsító ellen tudunk bio módszerrel is védekezni!
A növényvédőszereket három kategóriába soroljuk:
- III.kategóriájú növényvédőszereket bárki vásárolhat.
- II.kategóriájú növényvédőszereket csak az tud vásárolni aki rendelkezik „zöld könyvvel” (növényvédő tanfolyam elvégzése kell hozzá), vagy mezőgazdasági irányú főiskolát vagy egyetemet végzett. Aki nem rendelkezik egyikkel sem, az csak növényorvos által felírt receptre kaphatja meg ezeket a szereket.
- I.kategóriájú növényvédőszereket csak felsőfokú növényvédelmi végzettséggel rendelkező személyek vásárolhatnak. Akinek nincs ilyen végzettsége az ezeket a szereket szintén csak növényorvos által felírt receptre kaphatja meg.
Mikor milyen permetezőszert használjunk?
Az elmúlt évtizedben egyre több növényvédőszert vonnak ki a forgalomból, de szerencsére egyre több biológiai megoldást, készítményt találunk a nemkívánatos károsítók ellen, legyen szó gombákról vagy rovarokról. A biológiai növényvédelem lényege, hogy a kártevőnek a természetes ellenségét használjuk. Pl.: levéltetű ellen katica, tetű csalogató növény ültetése stb.. Ha több információra lenne szükséged a biokertészetről akkor keress rá honlapunkon a biokertészet címszó alatt.
Honlapunkon mind a vegyszeres, mind a bio organikus növényvédelemmel kapcsolatos termékek megtalálhatóak. Ha esetleg nem talál valamilyen készítményt, hívjon minket, és amennyiben beszerezhető, megrendeljük az Ön számára. A növényvédőszerek, hatóanyagok folyamatos kivonása a forgalomból mindenképpen azt az irányt mutatja, hogy a bio gazdálkodás irányában indult el a európai növénytermesztés. Ez mindenképpen pozitív törekvés, de ez egy folyamat része és még nem látható teljesen hova érkezik. Ami látható, hogy a műtrágyák és a növényvédőszerek használatával rengeteg káros anyag kerül bele az élelmiszerekbe, növényekbe, gyümölcsökbe és hosszú távon ez a folyamat nem tartható fenn. Mindenképpen a bio és a vegyszermentes gazdálkodás a jó irány, de amíg nem változik az emberek nézete ebben a tekintetben, addig sajnos nem hagyhatók el a különböző növényvédőszerek használata.
Remélhetőleg ez is idővel változni fog!
Sikeres gazdálkodást, növényvédelmet kívánunk mindenkinek!
Pet & Farmland
Gazdabolt, állateledel, takarmány, díszállat-kereskedelem
csapata